Kącik czytelniczy

  • PDFDrukujEmail

Książka

"UCZY, BAWI, WYCHOWUJE"

 

Budzenie i kształtowanie zainteresowań czytelniczych u dzieci powinno być wspólna troską nauczycieli i rodziców. Codzienne czytanie dzieciom dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętności jej rozszerzania, kulturalnego i z wyobraźnią. Aby ukształtować u naszych pociech czynną postawę czytelniczą, należy wybierać takie utwory literackie, które:

* wzbogacają doświadczenia życiowe dziecka, poszerzają jego wiedzę o człowieku, kraju ojczystym, świecie

* mają wysokie wartości artystyczne

* budzą określone emocje i pogłębiają wewnętrzne przeżycia dziecka

* są nasycone ogólnoludzkimi treściami humanistycznymi, uczą przyjaźni, koleżeństwa oraz życzliwości do ludzi i świata przyrody

* Dobrze dobrane książki, z ciekawymi ilustracjami wyzwalają chęć poznania ich treści, wyzwalają samorzutne zainteresowania dzieci.

Propozycje dla Dzieci

* Renata Piątkowska "Opowiadania dla przedszkolaka" . Zbiór opowiadań dla dzieci, w których narratorem jest kilkuletni Tomek. Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Ciepłe, mądre  i dowcipne opowiadania, których lektura sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym. Książka jest bogato ilustrowana. Ta książka pomoże lepiej zrozumieć świat twojego dziecka, dowiedzieć się co czuje i kto mieszka w jego wyobraźni. Dziecku podpowie jak radzić sobie z trudnymi emocjami, lękiem, smutkiem, złością i jak czuć się bezpiecznie w świecie dorosłych. Te opowiadania mają ogromną moc terapeutyczna, a jednocześnie są zabawne, ciepłe i przykuwają uwagę przedszkolaka"

* Grzegorz Kasdepke - "Co to znaczy". Bohaterem książki jest Bartuś, dociekliwy i w dodatku bystrzak dzieciak, który wprawia  dorosłych w zakłopotanie trudnymi pytaniami. Każde dotyczy innego związku frazeologicznego czy powiedzenia.

* Sempe Jean - Jacques "Mikołajek" . Książka , której bohaterem jest chłopiec, który ma wielu przyjaciół i mnóstwo energii do zabawy. I jak zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, są zwykle powodem ich kłopotów. Książka polecana szczególnie chłopcom.

* Agnieszka Frączek "Berek literek czyli psoty od A do Z" - Interesująca pozycja do nauki czytania i rozpoznawania liter. Ciekawe zabawy słowem, alfabetyczne akrobacje, żonglowanie słowem i znaczeniami. Teksty wierszyków są czasem z pogranicza absurdu, ale pozwalają w zabawny sposób osłuchać sie z dźwiękami polskiej mowy a także stwarzają okazje do ćwiczeń językowych.

* Grzegorz Kasdepke "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko" - to zbiór krótkich historyjek, jakie zdarzają się trzyosobowej raczej niestandardowej rodzince. Wszystkie opowiadania napisane są ze swadą i dużą dawką humoru z pozycji tatusia pięcioletniego Kacperka

* Grzegorz Kasdepke "Kacper z szuflady" - to druga część Kacperiady. Tym razem ojciec - pisarz opowiada o przygodach Kacpra w przedszkolu, rusza z synem w jedną z licznych podróży

* Joanna Krzyżanek " Dzieciaki z ulicy Tulipanowej czyli Prawa Małych i Dużych"- książka wyróżniona i doceniona przez Komitet Ochrony Praw Dziecka

* Joanna Krzyżanek "Dobre maniery Cecylki Krecelek” czyli o tym, że wypada wiedzieć co wypada.


Propozycje dla Rodziców

* "Zrozum swojego malucha" L. Miller, L. Emanuel - Pierwsze dni w przedszkolu mogą przynieść sporo powodów do przemyśleń o różnych zachowaniach dziecka, np. na tle innych dzieci. Te pisane przez fachowców otwierają oczy rodziców na wiele spraw

* "Jak mówić dziecku "nie" A. Phillips  - Wiele osób odmawianie czegokolwiek własnemu dziecku traktuje, jako niszczenie w sobie rodzica doskonałego. Pogląd, że należy przychodzić na każde zawołanie malucha, aby zaspokoić wszelkie jego potrzeby, prowadzi w rzeczywistości do tego, że dziecko staje się nieszczęśliwe i źle przystosowane. Książka amerykańskiej terapeutki pomoże zdezorientowanym rodzicom w zastanowieniu się, w jakich okolicznościach można, a nawet należy, wyrazić sprzeciw. Wyjaśnia jak i dlaczego rodzice, pomimo najlepszych intencji, popełniają błędy, oraz wskazuje sposoby ich unikania .

 

Galeria Przedszkola

Kontakt

Przedszkole Samorządowe nr2
ul. Ks. Wawrzyniaka 40
63-600 Kępno
Tel: +48 696 061 343
Email: przedszkole.nr2.wkepnie@wp.pl

HomeINFORMACJEKĄCIK CZYTELNICZY

Layout setting

Direction

Menu style

Theme color

User tools